Analýza zápasu: Iga Swiateková – Aryna Sabalenková

Publikované 03.05.2024, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Ešte predtým, ako vypukne na Slovensku hokejová horúčka, dáme v našej analýze prednosť tenisu. Kým mužský turnaj v Madride bude mať prekvapivého víťaza, vo finále toho ženského si zmerajú sily najväčšie favoritky.

O set ju pripravila len Brazílčanka

Iga Swiateková a Aryna Sabalenková sa stretnú v desiatom súťažnom zápase, z toho štvrtýkrát vo finále. Kým v Stuttgarte sa dvakrát tešila z nového Porsche poľská tenistka, pred rokom vyhrala práve v Madride Sabalenková po setoch 6:3, 3:6, 6:3. Rivalita týchto hráčok je čoraz väčšia. Ako svetová jednotka a dvojka nastúpia proti sebe na antuke už tretíkrát, čo za ostatných 40 rokov častejšie absolvovali len Martina Navrátilová s Chris Evertovou.

Kým Swiateková získala v tomto roku už dva tituly, Sabalenková ovládla úvodný grandslam sezóny. Prechod na najpomalší povrch zastihol v lepšej forme rodáčku z Varšavy, ktorá v piatich zápasoch stratila v Madride len jeden set s Beatriz Haddad Maiaovou. Z hráčok top 20 čelila ešte v semifinále Madison Keysovej, no tej nedovolila ani raz získať podanie a vyhrala poľahky 6:1, 6:3. „Finále bude výzva, ale budem pripravená a plne sústredená,“ povedala.

Tŕnistá cesta Sabalenkovej do finále

Sabalenková mala s postupom do finále oveľa, oveľa väčšie problémy. Ak k tomu pripočítame aj turnaj v Stuttgarte, tak odohrala na antuke sedem zápasov a až šesť z nich musel rozhodnúť tretí set. O set ju pripravili aj hráčky ako Magda Linetteová či Robin Montgomeryová. Na kurte strávila o skoro tri a pol hodiny viac času ako Swiateková a štatisti vypočítali, že za ostatných 15 rokov stratila Bieloruska na ceste do finále turnaja v Madride najviac gemov (60).

V semifinále odohrala skvelý duel s Jelenou Rybakinovou. Kazaška viedla 6:1, 4:2, ale nedotiahla to do úspešného konca, hoci raz podávala na víťazstvo. „Ani neviem, ako som sa vrátila do zápasu. Zrejme ona nevyužila svoje šance a ja tie svoje áno,“ povedala Sabalenková, ktorá súboj ukončila s bilanciou 35 víťazných úderov a 29 nevynútených chýb. Po ďalšom viac ako dvojhodinovom súboji bola poriadne unavená, a tak jej deň voľna príde vhod.

Swiateková a antuka idú k sebe

Hoci ide o súboj svetovej jednotky s dvojkou, favoritka je jasná. Swiatekovej oveľa viac sedí hra na antuke. Cíti sa tu najlepšie, trikrát vyhrala Roland Garros a z 18 turnajov na antuke na okruhu WTA postúpila až desaťkrát do finále. Sabalenková priznala, že vlani v Madride proti nej odohrala svoj najlepší zápas na antuke, no dokáže ho zopakovať? Skôr si myslím, že nie a možno po prehranom prvom sete na ňu doľahne aj spomenutá únava.

Môj tip: Presný výsledok 2:0, aktuálne kurzy:

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!