Analýza zápasu: USA U20 – Švédsko U20

Publikované 05.01.2024, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Aj druhá tohtotýždňová analýza bude patriť MS v hokeji hráčov do 20 rokov. Šampionát vo švédskom Göteborgu dnes vyvrcholí finálovým zápasom. Na radosť domácich fanúšikov v ňom nebudú chýbať Švédi, ktorí v súboji o zlato vyzvú USA.

Proti Fínom mali na mále

Američania boli už pred turnajom považovaní za najväčšieho favorita. Naposledy získali majstrovskú trofej v roku 2021 a zatiaľ robia všetko pre to, aby do zbierky pridali šiesty titul. Ako jediní nenašli v šiestich zápasoch premožiteľa, hoci v semifinále mali na mále. Proti Fínsku odohrali slabučkú prvú tretinu, v ktorej kopili jednu chybu za chybou. Zo stavu 0:2 sa však dostali, v druhej tretine vyrovnali skóre a v 57. minúte rozhodol o ich postupe Cutter Gauthier.

Hráč so skúsenosťami zo seniorského šampionátu strelil len druhý gól na turnaji, no aj tak je líder produktivity. Na konte má totiž už desať asistencií. Nie je to však len o ňom. USA majú štyri kvalitné formácie a každá z nich vie rozhodovať zápasy. Mužstvo 34-ročného trénera Davida Carlea hrá tak, ako sa to od zámorského tímu očakáva. Do tela a snaží sa o agresívne napádanie, z ktorého neraz vznikajú nebezpečné šance pred bránkou súpera.

Ľahkosť sa postupne vytratila

Švédsko čaká na titul majstra sveta v tejto vekovej kategórii od roku 2012. Do turnaja vstúpilo impozantne, na myslí mám najmä výhru 2:0 proti Kanade. Ak dokážete javorové listy vygumovať na juniorskom šampionáte, svedčí to o veľkej kvalite mužstva. V play-off sa však akoby ľahkosť vytratila. Domáci hráči sa vo štvrťfinále vytrápili so Švajčiarmi (3:2 po predĺžení ) a v semifinále zlomili Čechov až v krátkom úseku tretej tretiny. Česi sa zhodli, že Švédi boli hrateľní.

Medzi najväčšie hviezdy tímu patria Jonathan Lekkerimäki, Noah Östlund či obranca Axel Sandin-Pellikka. Prvý menovaný dvoma gólmi zlomil semifinálový odpor Čechov. Na konte má šesť gólov a môže sa stať nielen najlepším strelcom turnaja, ale zálusk si robí aj na cenu MVP. Ak sa pozrieme na tímové štatistiky, Švédi dali o jeden presilovkový gól viac ako USA a oba tímy dvakrát inkasovali v oslabeniach, pričom o niečo disciplinovanejší sú Švédi.

Vlani padlo až pätnásť gólov

Pred rokom zviedli oba tímy šialený súboj o tretie miesto. Z víťazstva 8:7 po predĺžení sa vtedy tešili Američania. Ich gólový priemer 6,5 gólu na zápas naháňa strach, no vo finále gólové hody neočakávam. So systémovou hrou Švédska nebude ľahké si poradiť. Oba tímy nebudú chcieť urobiť zbytočné chyby a dostať súpera do výhody. Tipovať majstra sveta radšej nebudem, ale myslím si, že v hale Scandinavium padne maximálne 5 gólov.

Môj tip: Padne 0-5 gólov v zápase, aktuálne kurzy:

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!