Daň z výhry? Odpoveď nielen na to, či sú vaše úspešné tikety oslobodené od dane

Publikované 16.08.2022, autor: Mgr. Samuel Ďuriš

Určite si pamätáte na ten moment, keď ste zistili, že sa na Slovensku výhry, ktoré často vídame napríklad v televíznych súťažiach, zdaňujú. Z lukratívnej čiastky sa tak nakoniec môže stať len iba jej väčšia časť, alebo budete za úspech odmenený skôr dodatočnými poplatkami. Postihne vás však rovnaký scenár aj pri športovom stávkovaní alebo iných hazardných hrách? Alebo tu existuje nejaká výnimka? Poďme sa na to pozrieť.

Peniaze

Čo netreba zdaniť?

Alfou a omegou celého slovenského právneho systému sú zákony, ktoré, samozrejme, nemohli nezahŕňať daň z príjmov a výhier. Preto najdôležitejším právnym predpisom v tejto oblasti je zákon číslo 595/2003 Z. z., ktorý okrem iného rozlišuje na účely zdaňovania niekoľko druhov výhier.

Vďaka tomu poznáme výhry v hazardných a všetkých podobných hrách (tie sú pre nás najdôležitejšie), výhry v reklamných súťažiach, žrebovaniach, verejných a športových súťažiach a v súťažiach s limitovaným okruhom súťažiacich.

Aby bolo hneď na úvod jasné. Spomedzi týchto hier existuje aj niečo ako hry, ktoré sú prevádzkované na základe povolenia vydaného podľa osobitného predpisu. Zisky z takýchto hier sú odbremenené od dane z príjmov v plnej výške. Ukladá to § 9 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov.

› Patria sem aj hazardné hry?

A teraz tá najdôležitejšia otázka. Spadajú do tejto kategórie výhry v lotériách (napríklad stieracie žreby, alebo číselné lotérie Loto, Loto 5 z 35, Euromilióny, Keno 10, EUROJACKPOT, eKLUB KENO a ďalšie), z kurzových stávok, kasíno hier (napríklad hracie automaty, ruleta, blackjack a ďalšie), pokru či ďalších podobných hrách?

Zaiste vás potešíme potvrdením, že všetky vymenované výhry sú od dani z príjmu oslobodené.

› Tuzemské i zahraničné

Platí to pre slovenské, ale i zahraničné stávkové kancelárie, kasína alebo pokrové herne. Aj zo zahraničných spoločností sú výhry oslobodené od dane.

Avšak hrávať v licencovaných spoločnostiach má nesporný plus. Kým v prípade problémov pri slovenských licencovaných spoločnostiach sa môžete spoľahnúť na garancie štátu, v prípade nelicencovaných spoločností zo zahraničia ste na všetko, aj na prípadne podvody, sami.

Čo sa teda zdaňuje?

Keď už tú najhlavnejšiu otázku máme zodpovedanú, doplníme ešte pre vysvetlenie tie druhy výhier, ktoré musia byť zdanené. Všeobecne však platí, že ani pri ostatných cenách nemusíte odvádzať daň z výhry, no to len vtedy, ak vaša výhra neprevyšuje sumu 350 eur. Pokiaľ ste vyhrali viac, bude vo väčšine prípadov váš zisk zdanený organizátorom súťaže. Vy tak dostanete len čistú sumu.

V prípade veľkých materiálnych výhier, ako napríklad auto, sa môže však stať, že si cenu preberiete a uhradenie dane bude už priamo na vás. Vo viacerých prípadoch vás však daň vyjde stále menej, akoby ste si také nové auto mali kúpiť priamo od predajcu. No daň musíte zaplatiť aj keď na ňu napríklad nemáte peniaze.

Drobné výnimky

Bolo by veľkým prekvapením, ak by zákon ukladal len málo výnimiek zo zdaňovania výhier. Menej podstatnými výhrami pre vás ako stávkarov môžu byť ceny zo športových súťaží prijatých daňovníkom.

V takom prípade však športová činnosť predmetného organizátora musí byť inou samostatnou zárobkovou činnosťou, ktorá nie je oslobodená od výnimky cien do 350 eur.

Ďalšiu drobnú výnimku predstavujú odmeny za použitie diela alebo umeleckého výkonu, ktoré sú zahrnuté v stanovenej výhre, pričom sa tým pádom stávajú príjmom z použitia diela alebo použitia umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 4 zákona o dani z príjmov.

Foto: Pixabay

Autor článku: Mgr. Samuel Ďuriš

Už niekoľko rokov sa venujem športu a tipovaniu. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.


Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!