Domáce ihrisko – výhody a nevýhody

Autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Môj dom, môj hrad. Toto porekadlo v športe platí dvojnásobne a výhoda domáceho prostredia je nepopierateľná. Okrem množstva výhod, ale so sebou prináša aj isté nevýhody, ktoré by ste určite mali zohľadniť pri výbere vášho tipu. V nasledujúcom príspevku sa možno dozviete aj fakty, o ktorých ste doteraz nevedeli.

Výhod je podstatne viac

Ak by sme hľadali výhody domáceho prostredia, určite by sme hneď spomenuli podporu fanúšikov. Tie najväčšie futbalové kluby sveta disponujú štadiónmi s kapacitou približne 70 až 100-tisíc miest, čo samo o sebe vplýva aj na súpera. Predsa len hrať na Nou Campe či na Old Trafford je zážitkom pre každého hráča a nejednému z nich sa môžu pri nástupe na trávnik podlomiť kolená. Na domáce prostredie sú hráči dokonale aklimatizovaní. V našej Fortuna lige možno badať výhodu domáceho ihriska najmä pri zápasoch Trenčína, ktorý má ako jediný umelý trávnik. Naopak v Južnej Amerike sa stretávame s tým, že štadióny sú postavené vo vysokej nadmorskej výške, čo je veľkou záťažou pre dýchanie. Možno maličkosti, no určite dôležité. Na domácom štadióne hráči trénujú takmer každý deň, a napríklad hokejisti určite dobré poznajú každý odraz od mantinelu. Keď spomíname hokej, možno ste ani nevedeli akou je výhodu je byť v zápise stretnutia vedený ako domáci tím. Domáci tréner má totiž dlhší čas na striedanie a môže tak reagovať na súperove elitné formácie nasadením tou najlepšou defenzívnou zostavou. Ďalšou výhodou je otázka cestovania. Pri zápasoch KHL či NHL hráči precestujú počas sezóny tisíce kilometrov, a tak je fajn keď nemusia cestovať cez niekoľko časových pásiem, ale zápas odohrajú na vlastnom ľade.

Štatistiky hovoria jasnou rečou

V akomkoľvek športovom odvetví je domáceho ihrisko nepochybne veľkou výhodou o čom vás presvedčia aj nasledujúce fakty. V minulom ročníku anglickej Premier League až 5 tímov získalo v domácom prostredí viacej bodov ako najlepšie mužstvo na ihriskách súperov. V tomto smere je na tom ešte lepšie nemecká Bundesliga, kde sú tieto čísla ešte výraznejšie. Ak by sme nerátali suverénny Bayern, ktorý vládne nemeckému futbalu posledné 3 roky, tak dokonca aj desiate Brémy získali doma o jeden bod viac ako Borussia Mönchengladbach, ktorá po Bayerne nazbierala vonku najvyšší počet bodov. Podobne štatistiky takisto platia aj pri hokeji, alebo pri iných kolektívnych športoch.

Domáce ihrisko prináša aj veľké očakávania

Ako sa hovorí každá minca má dve strany. Rovnako sa môžeme pozerať na domáce prostredie aj v negatívnom svetle. Stúpajúci tlak a samozrejme veľké očakávania. Tieto faktory sa neraz podpísali na tom, že mužstvo v domácom prostredí nepodalo ideálny výkon. Dokonalým príkladom sú hokejové MS v roku 2011, ktoré organizovala krajina spod Tatier. Slovensko malo na šampionáte skvelý tím, prišli tie najväčšie hviezdy, diváci neskutočne povzbudzovali, no napriek tomu sa veľký tlak pričinil o to, že naši reprezentanti skončili až na 10. mieste. Navyše, za posledných 29 rokov sa stalo len raz, že by domáce mužstvo vyhralo svetový šampionát. V roku 2013 sa to v Globen Arene podarilo Švédom. Na veľké očakávania doplatili aj futbalisti Brazílie, ktorí na vlaňajším MS v semifinále doslova vyhoreli ako fakle.

Foto: ©Csaba Peterdi/fotky&foto

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.


Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!