Špecifiká jednotlivých Grand Slamov

Publikované 10.07.2015, autor: Mgr. Miroslav Kováčik

Tenisová sezóna každoročne prináša množstvo napínavých duelov, ktoré vojdú do tenisovej histórie. Tie najväčšie a najpamätnejšie bitky sa odohrávajú na turnajoch „veľkej štvorky“, na tzv. Grand Slamoch. Každý z nich má svoju neopakovateľnú atmosféru a špecifiká, vďaka ktorým je jedinečný.

1. Počasie na Australian Open vie narobiť veľké problémy

Australian Open je prvým grandslamovým turnajom roka. Tradične sa koná v druhej polovici januára, po prvých turnajoch na austrálskom kontinente. V Melbourne zakaždým čaká na tenistov nesmierne horúce počasie a teploty sa neraz šplhajú k 35-40 stupňom Celzia. Rozhodca má dokonca právo za neznesiteľného tepla prerušiť zápas. Od roku 2008 sa hrá na tvrdom povrchu Plexicushio, ktorý nahradil predošlý typ Rebound Ace. Tento povrch je modrej farby a tiež je o niečo tenší, čím menej udržiava teplo. Zaujímavosťou je aj to, že až do roku 1987 sa hralo na tráve. Jediným hráčom, ktorý vyhral Australian Open na obidvoch povrchoch je Mats Wilander. Hrá sa s loptičkami značky Willson a organizátorom pomáha takmer 400 podávačov loptičiek (ballkids). O tom, že ľudia v Austrálii tenis milujú hovorí aj fakt, že návštevnosť z roka na rok stúpa. Tento rok si po prvýkrát našlo cestu na dvorce Melbourne Parku viac ako 700 000 divákov. Najviac divákov sa zmestí do hlavnej Rod Laver Areny, no medzi významné kurty partia aj Hisense Arena či Margaret Court Arena.

2. Antuka na French Open je len mýtus

Druhým grandslamovým turnajom je French Open alebo ak chcete Roland Garros. Parížsky tenisový areál nesie meno francúzskeho pilota Rolanda Garrosa, ktorý zomrel na konci prvej svetovej vojny v roku 1918. Tento turnaj sa odohráva na prelome mesiacov máj a jún. Len málokto vie, že v skutočnosti je podkladom jednotlivých kurtov vápenec. Antukový posyp má hrúbku len 3 milimetre a plní estetickú, sklzovú a ústretovú funkciu voči zraku tenistov. Pre mužského víťaza je pripravený Pohár mušketierov a pre ženy zase Pohár Suzanne Lenglenovej, po ktorej je pomenovaný druhý najväčší kurt. Mužským rekordérom je Rafael Nadal. Obrovský dvorec Philippa Chatriera s kapacitou 15 000 divákov je pre neho ako stvorený, veď na ňom získal 9 titulov. Celkovo má na konte zo 72 zápasov až 70 víťazstiev. Od roku 2006 French Open ponúka rovnaké výhry pre mužov, aj pre ženy. Tradičnými sponzormi sú BNP Pariba, Francúzska tenisová federácia alebo švajčiarska spoločnosť Longines. Veľkým hitom sú typické klobúky, no ak by ste si ich chceli kúpiť, musíte si pripraviť približne 100€.

3. Turnaj tradícii – Wimbledon

Turnaj turnajov. Aj také pomenovanie si vyslúžil tenisový turnaj v anglickom Wimbledone. V mestskej časti Londýna sa koncom júna a začiatkom júla každoročne odohráva 14 dní skvelého tenisu. Wimbledon je sprevádzaný množstvom tradícii. Jednou z nich je tradičné biele oblečenie, na ktorom môže byť maximálne logo sponzora. Kvôli tejto skutočnosti trikrát bojkotoval Wimbledon aj Andre Aggasi, ktorý sa v bielom oblečení cítil nepohodlne. Takisto pri odchode z kurtu hráči na seba vzorne čakajú a spoločne sa po zápase lúčia s divákmi. Podávači loptičiek musia pred turnajom prejsť fyzickými testami a na turnaj sa svedomito pripravujú. Na zápasoch domácich tenistov často krát nechýba kráľovská rodina či známy hostia z oblasti športu, herectva či šoubiznisu. Pre fanúšikov, ktorí sa priamo na kurt nedostanú je k dispozícii časť s názvom „Hedman Hill,“ kde môžu sledovať zápas na veľkoplošnej obrazovke. Na trávnatých dvorcoch All England Clubu sa preslávilo množstvo skvelých hráčov ako Björn Borg, Boris Becker, Pete Sampras či 7-násobný šampión Roger Federer.

4. Najhlučnejším turnajom veľkej štvorky je US Open vďaka lietadlám

Záverečným Grand Slamom sezóny je US Open. Tento turnaja sa koná v priebehu septembra a od svojho vzniku si prešiel všetkým typmi povrchu. Od založenia turnaja v roku 1881 sa až do roku 1974 hralo na tráve, nasledujúce tri roky súperili tenisti a tenistky na antuke a od roku 1978 bojujú o prestížny titul na tvrdom povrchu značky Deco Turf.  Od roku 1978 sa US Open koná v USTA Billie Jean King National Tennis Center. Billy Jean Kingová má veľkú zásluhu na sprofesionalizovaní ženského tenisu, a práve kvôli tomu sa po nej pomenovaný aj areál vo Flushing Meadows. Americký Grandslam možno považovať aj za najhlučnejší. Blízko tenisového areálu sa totiž nachádza medzinárodné letisko, ktoré nesie názov 35. prezidenta USA, Johna Fitzgeralda Kennedyho. V New Yorku sa zápasy hrajú takisto na 3 víťazné sety (u žien na 2), no na rozdiel od predošlých Grand Slamov sa v rozhodujúcom sete hrá klasický tiebreak. Nachádza sa tu aj najväčší tenisový štadión na svete, ktorým je s kapacitou 20-tisíc divákov kurt Arthura Asha.

Foto: ©ronniechua/fotky&foto

Publikované: 10. júla 2015

Autor článku: Mgr. Miroslav Kováčik

Baví ma stávkovanie a aktívne sledujem športové dianie. Vyštudoval som žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.


Tipujte v Tipsporte a získajte 30 eur zadarmo a vstupný bonus 4 000 eur!